02/07/2020

Rüya Nedir?

rüya nedir

Gördüğümüz rüyaların sırlarını çözmek için öncelikle rüya nedir bunu bilmemiz gerekmektedir. Arapça’nın “ru’yâ” kelimesi Türkçe’ye önce “rûyâ”, sonra “rüyâ” olarak geçmiştir.

Bilimsel olarak rüya nedir? Rüya hızlı göz hareketlerinin Tıp dilinde REM olarak adlandırılan evrelerin görsel ve işitsel algı ve duygularıdır. Rüyaların işleyişi, getirdiği anlam ve içerikleri tümüyle anlaşılmakta güçlük çekilen başka bir boyutun yansımalarıdır. Rüyalarımızı bilimsel olarak inceleyen dalına ise oneiroloji denir. Rüyalar hakkında pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen rüyalar günümüzde hala gizemini korumaktadır.

Rüya, uykunun beraberinde getirdiği bir karakteristik özellik ve hediyedir aslında bizlere. Aynı zamanda yüzyıllardır insanlar gördükleri rüyalara gerçek ve İslami tabirler bulmak istemişlerdir.

İslam dininde bazı rüyaların hayırlı, bazı rüyaların ise şeytani olduğu söylenmektedir. Karabasan, kâbus gibi korkunç rüyalarda cinlerin parmağı olduğuna inanılır ve onların kötülüklerinden korunmak için belli duaları okumak veya abdestli yatmak gibi önlemler alınır. Her rüyanın başka kişilere anlatılmaması gerektiği de bilinmektedir. Öyle ki Yakup peygamber, oğlu Yusuf’a gördüğü rüyayı kardeşlerine anlatmaması gerektiğini öğütlemişti.

Her türden din, mezhep, bilimin tahmin çeşitliliği rüya yorumlarının bölgesel ve inanışsal olarak farklılık göstermesine sebep olmuştur. Bu nedenle rüya tabirinde ortak bir dil bulmak pek mümkün değildir.
Her ne olursa olsun hepimizin, farklı heyecanlara kapılmasını sağlayan ve gözümüzü açar açmaz sözlükleri, interneti karıştırdığımız rüyalar için bizde bildiklerimizi sizler için hazırladık. Rüya yorumlarını hazırlarken kimi zaman İslami ilmihaller, kimi zaman astroloji kitapları, ansiklopediler veya psikoloji kitapları bizlere yardımcı oldu. Umarız ki bu çabamız sizlere güzel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlar ve rüyalarınızın gizemini anlamanıza yardımcı olur. Daha detaylı rüya yorumu için rüyalarınızı bize yazabilirsiniz.

Yorumlarımızın rüyalarınıza ışık tutması dileği ile.